top of page

Ana Sayfa / Hakkımızda / Hikâyemiz

HAKKIMIZDA

HİKÂYEMİZ

6 Mart 2021 gecesi, Samsun’un Atakum ilçesinde bir kadın, kocası tarafından bilincini yitirene kadar dövüldü ve bu anlar orada bulunanlar tarafından kameraya alındı. Daha acı olan ise, kadının 5 yaşındaki kızının bu saldırıya şahit olmasıydı. Annesinin kafasına defalarca tekme atıldığını gören küçük kız, Türkiye’de kadınların yaşadığı acıların bir örneğini en yakın mesafeden izlemek zorunda kaldı.

 

Bu video Türkiye’de hızla yayıldı ve sosyal medya destek mesajlarıyla dolup taştı. Kadına karşı şiddetle mücadele için ünlülerden, influencer’lardan, devlet görevlilerinden ve halktan büyük destek yağdı. Bazı kişiler konunun ciddiyetine dair konuşmalar da yaptı. Fakat bu kitlenin çok azı aradığımız değişime elle tutulur bir katkı sağlayabildi ve bu konuda harekete geçebildiler.

Home-Page 1_edited.jpg

Samsunspor Futbol Kulübü’nün, Samsun şehrine karşı büyük bir sorumluluğu var. Bu sebeple, Kulübün Başkanı Yüksel YILDIRIM’ın kızı, “Samsun ne yapabilir ve değişime nasıl öncülük edebilir?” diye sordu.

 

“Baba, bu sezonki üçüncü formamızı bu davaya adayarak mor renkte yapabilir miyiz? Şehrin en etkili kurumu bizsek, şehrimizde yaşanan bu saldırıya karşı bizim de sorumluluğumuz var. Değişime biz öncülük etmeliyiz.” dedi. Oğlu Jasper Yıldırım ise “Yarın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Bu gün, bu hediyeyi kadınlarımıza armağan etmek için en uygun zaman” dedi.

 

Kadın hakları konusunda bir aktivist olan, Yıldırım Holding’in kurduğu Garip & Zeycan YILDIRIM Vakfı’nın yöneticisi ve bir hayırsever olan Zeycan Rochelle YILDIRIM, bu konuyu spor aracılığıyla gündeme getirmenin önemini fark etti. Temmuz 2020’de sosyal medyada viral hale gelen postuyla #ChallengeAccepted trendini tüm dünyaya tanıttı. Türkiye’de kadınlara yönelik şiddetin global farkındalık kazanmasını sağladı. Dünya kadınlarının desteğini topladı. 2020’nin en viral sosyal medya trendini dünyaya yayan kadın olarak, kadına karşı şiddetin ne kadar büyük zararlara yol açtığını duyurdu. Dünya starlarının desteğini yanına aldı ve yayın organlarına röportajlar verdi. Kadın cinayetleri konusunu tüm dünyaya tanıtmasının ardından, Zeycan YILDIRIM, bir değişim başlatmak için elindeki gücün tamamını kullanmaya karar verdi.

bottom of page